Ağrı Tedavisi Nedir?

agri-tedavisi-nedir

Genel Bakış

Ağrı tedavisi özelleşmiş bir medikal alandır. Kronik ağrılı durumların etkisini minimalize etmek için ortaya çıkmıştır. Kronik ağrıyı kontrol edebilmek zor olabilir.Ağrı tedavisi ile sadece ağrı kontrol edilmez, ağrıya neden olan patoloji de düzeltilmeye çalışılır.

Ağrı tedavisinden kimler fayda görür
Algoloji (Ağrı) Bilim Dalı, özellikle omurgadan kaynaklanan tüm ağrılı durumlarla (özellikle bel ve boyundan kaynaklı opere olmuş veya olmamış ağrılı hastalıklarla) , kas iskelet sistemi ağrılarıyla ve kanser kaynaklı ağrılı durumların tedavisi ile uğraşır. Ayrıca nöropatik ağrılı durumlarda ve başağrılarında çok faydalıdır.

Ağrı Tedavisini kim uygular
Çeşitli medikal alanlardan hekimler ağrı tedavisi ile uğraşır, ancak Algoloji girişimsel bir dal olduğu için çoğunlukla Anesteziyoloji kökenli Algologlar (Ağrı uzmanları) kronik ağrı tedavisini sıklıkla uygular. Bir Ağrı uzmanında Anesteziyoloji, Nöroloji, Nöroşirurji, FTR ve Psikiyatri bazının olması gerekir. Ağrı uzmanları özellikle fizyoterapist ve psikologlarla yakın çalışır.

Tedavi Çeşitleri
Kronik ağrı bir çok metod ile tedavi edilir. Hayat tarzının değiştirilmesi, egzersiz, fizik tedavi, girişimsel yöntemler ve psikolojik tedaviler sıklıkla uygulanan metodlar arasındadır. Hastalar tedavilerinde aktif rol alır ve hekimin en etkili plan yapmasına yardımcı olur.

Kronik Ağrı ile Yaşamak
Ağrı tedavisi doğru şekilde uygulandığında büyük oranda hastanın ağrısını azaltır. Bazı ağrı tiplerinde ağrı tamamen ortadan kaldırılamazsa da Ağrı uzmanları sayısız hastaya şifa dağıtır.