Boyun Ağrısı Nereden Başlar?

boyun-agrisi-nereden-baslar

Genel bakış:

Boyun ağrısı, kötü postür, aşınmalar, aşırı kullanma veya servikal omurganın travmalarından kaynaklanabilen sık bir problemdir. Boyun ağrısı birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir veya haftalar veya yıllarca süren kronik bir problem olabilir.

Boyun hakkında:

Servikal spinal kolon, omur denen bir dizi kemik, şok emici olarak görev yapan diskler ve omurilikten oluşur.

Sinir kökleri:

Sinir kökleri omurilikten omuz ve kollara ilerlerler.

Ağrının sık nedenleri:

Boyun ağrısının en sık nedenleri kas kaynaklıdır. Kas gerilmesi, kasılma ve kramplarının hepsi rahatsızlığa yol açabilir. Kas dışı ağrılar, disklere bağlı problemlerden gelişebilir. Yine artrit, fıtıklaşmış diskler ve spinal darlık, omurilik ve sinir köklerinin sıkışmasına ve omuz ve kollarda ağrıya yol açabilir.

Belirtiler:

Diskle ilgili sorunların belirtileri ağrı, kollarda uyuşukluk ve güçsüzlük, boyun ve omuzlarda ağrı, sertlik ve hareket kısıtlılığı, koordinasyon ve denge sorunları ve ellerde ince motor becerilerin kaybıdır.

Tedavi:

Boyun ağrısının tedavisi, ağrının sebebine bağlı olarak değişir. Seçenekler, ağrı kesici veya antiinflamatuar ilaçlar, boyunluk, fizik tedavi, epidural veya transforaminal steroid enjeksiyonu ve intradiskal girişimler olabilir. Bunlar etkili olmazsa, omurilik ve sinir köklerindeki basıyı gidermek için cerrahi gerekebilir.

Tarih: