Disk Dejenerasyonu

Disk Dejenerasyonu

Genel bakış:Bu durum, normalde omurlar arasında yastık görevi gören bir veya daha fazla diskin zayıflamasıdır. Yaşlanmanın doğal sonucu veya travmatik hasara bağlı gelişebilir.

Disk duvarı yırtılır:Dejeneratif disk hastalığı genelde disk duvarında  ‘‘annulus’’ denilen küçük yırtıklar oluştuğunda başlar. Bu yırtıklar ağrıya neden olabilir.

Disk duvarı iyileşir:Yırtıklar iyileşir, orijinal disk duvarı kadar güçlü olmayan skar dokusu oluşur. Sırtta eğer tekrarlayan zedelenmeler olursa, bu yırtılma skarlaşma süreci devam edebilir ve disk duvarı zayıflayabilir.

Disk merkezi zayıflar:Zamanla, diskin çekirdeği (merkezi) hasarlanmaya başlar ve sıvı içeriğinin bir kısmını kaybeder. Bu merkezi kısım, ‘pulposus’ olarak adlandırılır ve sıvı içeriği, diskin şok emici görevi görmesi için gereklidir.

Çekirdek büzülür:Yastık görevi göremeyen çekirdek büzülür. Bu hasarlı diskin altında ve üstündeki omurlar birbirine yaklaşırlar. Bu uygunsuz hizlanma, faset eklemlere neden olur ve doğal olmayan bir pozisyon oluşur.

Kemik çıkıntıları oluşur:Zamanla omurların bu kötü pozisyonu, kemik çıkıntılarına neden olur. Bu çıkıntılar spinal kanal içine doğru büyürlerse, omurilik ve sinirleri baskılayabilir (buna spinal daralma denir.)

Belirtiler:Hasarlı taraf ağrılı olabilir. Bazı hastalarda ayaklarda ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma olabilir. Kuvvetli ağrı gelme ve gitme eğilimindedir. Eğilme, dönme ve oturma ağrıyı kötüleştirebilir. Yatmak, omura üzerindeki baskıyı azaltır.

Tarih: