Epiduroskopi

Epiduroskopi
Epiduroskopi 1990 yılında geliştirilmiştir. Bir fiber optik kamera, alt epidural boşluğun içine sakral boşluk boyunca girilir, ve daha sonra yukarıya alt bel diskleri ve sinir köklerine doğru yönlendirilir.

Epiduroskopinin ağrı kliniğinde iki temel kullanımı vardır:

1)     Kronik siyatik ağrısının giderilmesinde epidural yapışıklıkların rahatlatılması. Yapışıklıklar disk hastalığı için yapılan dekompresif ameliyat sonrası alt bel sinir köklerinin çevresinde ya da cerrahi olmaksızın inflamatuar siyatalji sonrasında oluşabilirler. Epidural yapışıklık genellikle intravenöz gadolinyum kullanarak yapılan gelişmiş MRI taraması ile tespit edilebilir. Epidurogramda  kontrastın düzensiz yayıldığı görülebilir.

2)     Epidural enjeksiyonlar / sinir kökü blokları başarısız olmuşsa ödemli sinir kökleri etrafına depo steroid ve lokal anestezik karışımları enjekte ederken adezyon varlığı iltihaplı sinir köklerine epidural yoldan ilaç ulaşmasını önleyebilir.

 

                                

 

Kontrendikasyonlar

Epiduroskopi değişmiş koagülasyon varlığında (warfarin, karaciğer veya hematolojik hastalık) tavsiye edilmez. Yaşlılar, salin yıkama sistemi nedeniyle oluşan intra serebral basınç artışını iyi tolere edemezler.

Teknik
Prosedür,  intravenöz sedasyon ve lokal anestezi altında, yüzü aşağı pozisyonda, enfeksiyonu en aza indirmek için bir ameliyathanede floroskopi kullanılarak yapılır.   Lokal anestezik, alanı uyuşturmak için sakral hiatus ve çevresine enjekte edilir. Küçük bir iğne epidural boşluğa sakral (kuyruk) hiatustan sokulur. Bu iğnenin içinden daha sonra ince bir metal kılavuz tel geçirilir. Küçük iğne kılavuz tel epidural boşlukta bırakarak çekilir. Sakral membran (yukarıdaki diyagrama bakın) bir kılıf kanülü kabul edecek düzeye gelene kadar kılavuz tel üzerinden bir dizi dilatörler geçirilir. Kılıf yerleştirildikten sonra, kılavuz tel kaldırılır. Bir fiberoptik epiduroskopa bağlı yönlendirilebilir bir kateter, epidural alana girene kadar kılıfının merkezinden sokulur. Yönlendirilebilir kateterin yolu, kılıf üzerindeki bir yan bağlantı noktasına bağlı bir salin yıkama sistemi kullanılarak genişletilir. Fiberoptik epiduroskop, X-ışını rehberliğinde yukarı doğru, epidural yapışıklıkların MRI ile saptandığı  alana ulaşıncaya kadar ilerletilir.Doğru bölgeye ulaşılınca, epidural yapışıklıklar yavaşça epiduroskopun ucu kullanılarak açılır. Daha sonra, depo steroid ve lokal anestezik herhangi iltihaplı sinir kökleri etrafına enjekte edilebilir.

 

Komplikasyonlar

1)     Doğrudan Sinir Kökü Hasarı, epiduroskopi sırasında mümkündür, ama hasta uyanık tutularak ve operatörü ile sözlü iletişim kurmasıyla en aza indirgenir.

2)     Dural Yırtıklar epiduroskop tarafından bazen dura zarında küçük bir delik açılarak oluşturulabilir. Bu genellikle bir kaç gün içinde düzelen Post Dural Ponksiyon (Spinal) Baş ağrısı’na neden olur, ama vakaların az bir kısmında birkaç hafta boyunca sorun olmaya devam edebilir. Spinal baş ağrıları deliği kapatmak için epidural kan yaması yapılarak tedavi edilir.

3)     Makula kanamaları ya da gözün iç katmanlarına kanama,  işlem sırasında aşırı miktarda salin yıkaması kullanıldığı zaman meydana gelebilir. Aşırı salin, gözlerde kanamaya yol açan ani ve hızlı kafa içi basıncı artışına neden olur. Bu durum, işlem sırasında kullanılan yıkamanın hacmini sınırlayarak önlenebilir.

Tarih: