Faset Eklem Sendromu


Genel bakış:Faset Eklem Sendromu

Bu hastalık, omurgayı sabitleyen ve aşırı hareket etmesini önleyen faset eklemlerin bir bozukluğudur. Faset eklemler, kıkırdakla örtülüdür ve omurganın eğilip dönmesini sağlayan kayganlaştırıcı bir kapsülle çevrilidir.

Eklem hasarı:

Faset eklem sendromu faset eklemler has arlandığında oluşur. Bu hasar, günlük aşındırmalardan ve intervertebral disk dejenerasyonundan veya bel-boyun travmasından dolayı gelişebilir.

Kıkırdak kaybı:

Baskı altındaki faset eklemin kıkırdağı, kademeli olarak azalır. Eklemler şişer ve sertleşir. Omurlar direkt birbirlerine değerler ve bu da faset eklem kenarlarında kemik çıkıntılarının büyümesine neden olur.

Belirtiler (servikal):

Faset eklem sendromu ağrısı, omurganın hangi seviyesinde olduğuna bağlı olarak değişir. Üst kısımda  (servikal) ise, ağrı boyunda, omuzlarda, üst ve orta belde hissedilebilir. Başağrısı da görülebilir.

Belirtiler (lomber):

Alt omurga (lomber) etkilendiyse, ağrı alt bel, kalçalar ve uylukların arkasında hissedilebilir.

Tedavi:

Öncelikle konservatif olarak, istirahat, buz, ısı, antiinflamatuar ilaçlar ve fizik tedavi ile tedavi edilir. Ek olarak faset eklem blokları sadece tanı için değil tedavide de kullanılır. Cerrahi olmayan yöntemler başarısız olursa, faset rizotomi veya kemik füzyonu yapılabilir.

Tarih:
Girl Cams Mature Cams Promotion Theme