Lomber Transforaminal Epidural Steroid Enjeksiyon

Genel bakış:

Bu enjeksiyon prosedürü aşağı bel ve yansıyan ayak ağrısının azaltılması için uygulanır. Steroid tedavisi spinal darlık, radikulopati, siyatik ve fıtıklaşmış disk gibi durumların neden olduğu şişme ve inflamasyonu azaltabilir.

Omur ve sinir kökü belirlenir:

Hasta yüzüstü yatar. Midenin altına beli bükmek için bir yastık konur. Bu pozisyon omurgayı açar ve epidural alana rahat girilmesini sağlar. Doktor uygun vertebra ve sinir kökünü bulmak için floroskop kullanır ve cildi lokal anestezik ile uyuşturur.

Doku anestetize edilir:

Vertebranın transvers çıkıntısının yüzeyinin altındaki tüm dokular anestetize edilir.

İğne ile girilir:

Anestetize edilen yol boyunca hafif eğimli olarak ince bir iğne girilir. Floroskop yardımıyla, doktor iğneyi sinir kökünün yanındaki foraminal alanın içine doğru yönlendirir.

Kontrast madde enjekte edilir:

Doktor, kontrast madde enjekte eder ve ağrılı alanları görmek ve iğne ucunun yerini doğru belirlemek için floroskop kullanır.

Steroid enjekte edilir:

Foraminal epidural alanın içine,  ağrılı sinir kökünü yıkamak için bir steroid-anestezik karışımı enjekte edilir.

İşlemin bitirilmesi:

İğne çıkarılır ve yüzeyin kapatılması için bandaj yapılır. Bazı vakalarda, tedaviden en fazla yararı elde etmek için işlemi üç kereye kadar tekrar etmek gerekebilir. Ancak bir veya iki enjeksiyondan sonra hastaların çoğu belirgin rahatlama hissederler.

Tarih: