Whiplash Boyun Ağrısı

Whiplash Boyun Ağrısı

Whiplash-boynun bir yumuşak doku yaralanması- boyun burkulması ya da boyun gerilmesi olarak da adlandırılır. Genellikle boynun ani ekstansiyon ve fleksiyonu nedeniyle meydana gelen hasardan sonra gelişen semptomlar ile karakterizedir. Bu durum sıklıkla bir otomobil kazası sonucu oluşur ve intervertebral eklemlerin, diskler, bağlar, servikal kaslar ve sinir köklerinin zararını  içerebilir. Boyun ağrısı gibi semptomlar direkt olarak yaralanma anında veya birkaç gün sonra daha geç olarak ortaya çıkabilirBoyun ağrısının yanı sıra diğer belirtiler boyun sertliği, kas ve bağ yaralanmaları (miyofasiyal yaralanmalar), baş ağrısı, baş dönmesi , yanma veya karıncalanma (parestezi) gibi anormal hisler veya omuz veya sırt ağrısını içerebilir.  Ek olarak, bazı insanlar hafıza kaybı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, uyku bozuklukları, yorgunluk, ya da depresyon gibi bilişsel, bedensel ya da psikolojik durumlar yaşayabilir.

Önemlis Hususlar

Bir araç kazasında arkadan vurma veya aniden durma olduğunda, emniyet kemeri kişinin öne fırlamasını önleyecektir. Ama kafa önce öne sonra arkaya kırbaç hareketine neden olarak hareket eder.

Causes Nedenleri

Araba kazalarına  ek olarak whiplash, lunaparkta salıncaklarda ve diğer eğlence parkı araçlarında, spor yaralanmalarında sarsılmalar nedeni ile  olabilir. (Whiplash sarsılmış bebek sendromunun işaretlerinden biridir.)

Symptoms Belirtileri

Bir whiplash yaralanması sonrasında ilk birkaç gün için boyun ağrısı ve sertlik hissedebilirsiniz. Zamanla daha iyi hissedersiniz, ancak ağrı ve sertlik birkaç gün sonra geri gelebilir. Bu belirti, aylar veya yıllar sürebilir.

Hissettiğiniz rahatsızlık baş, göğüs, omuzlar ve kollardaki kas gruplarını çevreleyen bir alanı içerebilir.

Tedavi

Whiplashı olan bireyler için tedavi ağrı kesici ilaçlar, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, antidepresanlar, kas gevşeticiler, ve boyunluk (genellikle 2 ila 3 hafta boyunca giyilir) içerebilir.  Hareket açıklığı egzersizleri, fizik tedavi ve servikal traksiyon da reçete edilebilir. Ek ısı uygulaması kas gerginliğini  rahatlatmak için faydalı olabilir.

İlk tedavi

  • Aspirin, asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler deneyin.
  • En az 2 ila 3 hafta için, ağrı ve sertliği geri getirecek veya kötüleştirecek aktivitelerden kaçının.
  • Ağır bir şey taşımayın, kaldırmayın veya veya ağır spor yapmayın.
  • Özellikle bir masada uzun süreli oturumayın.
  • Mümkünse kısa yürüyüşler yaparak aktif kalın.
  • Başınızı hareket ettirirken ağrı varsa veya ağrı omuz ya da kollarınızı kapsıyorsa, doktorunuz kasları gevşetmek için yumuşak bir boyunluk ya da kısa vadeli reçeteli ilaç önerebilir.

Prognoz

Genellikle, whiplashı olan bireyler için prognoz iyidir. Boyun ve baş ağrısı birkaç gün veya hafta içinde geçer. Hastaların çoğu yaralanma sonrası 3 ay içinde iyileşir, ancak bazılarında rezidüel boyun ağrısı ve baş ağrısı devam edebilir.

Önleme

Arabanızdaki  kafalıklar olası bir kazada boyun ağrısının şiddetini azaltabilir.  Kafalıkların yüksekliklerinin   doğru şekilde yerleştirildğinden emin olun.

Eğer whiplash olduysanız; boynunuz iyileştikten sonra uygun germe hareketlerini öğreniniz Bu boyun ağrısı veya sertliğinin tekrarlama  şansını azaltır.

 

Tarih: